Komórek jednak więcej ?

Według szacunków firmy badawczej Strategy Analitycs, łączna sprzedaż telefonów komórkowych w 2003 roku sięgnie 492 mln sztuk, notując 15-proc. wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym. Poprzednia prognoza SA zakładała, że na rynek trafi 455 mln telefonów komórkowych.

W trzecim kwartale rynek wzrósł o 23 proc. Motorem wzrostu są przede wszystkim telefony komórkowe wyposażone w aparaty fotograficzne oraz komórki z kolorowymi wyświetlaczami. Zastój w branży trwa od blisko trzech lat i przewidywania Strategy Analitycs mogą świadczyć o wyczekiwanej poprawie sytuacji. Już wkrótce rozpocznie się okres przedświąteczny, tradycyjnie charakteryzujący się wzmożonym popytem.

Z ostatniego raportu firma badawczej Instat/MDR wynika, że najbardziej dynamicznym rynkiem bezprzewodowym są Chiny. Do 2007 roku liczba użytkowników w tym kraju sięgnie 400 mln osób. Pod koniec 2002 roku z usług bezprzewodowych korzystało 207 mln abonentów. Rynek corocznie rozwija się w tempie ponad 10-proc. Według danych chińskiego rządu, do końca września użytkowników było już 249 mln, co oznacza, że od początku roku rynek powiększył się już o ponad 20 proc.